Obračun putnog naloga

Obračun putnog naloga je dokument za obračun troškova putnog naloga. Da bi mogli izvršiti obračun putnog naloga, potrebno je prvo izraditi putni nalog upotrebom dokumenta Putni nalog.

U obračunu putnog naloga mogu se obuhvatiti svi putni troškovi, prema njihovim vrstama (dnevnice, putni troškovi, troškovi smještaja i ostali troškovi).

Prilikom upisa podataka o putnim troškovima, kod upotrebe osobnog vozila moguće je upisati marku i registarski broj vozila, te početno i završno stanje kilometar-sata. Ukoliko upišete ove podatke, ukupan broj prevaljenih kilometara izračunava se automatski. a ako početno i završno stanje kilometar-sata nije upisano, prevaljene kilometre treba upisati ručno.

Korisnici koji koriste grupu Financijsko, u parametre dokumenta Obračun puta moraju upisati konta za knjiženje troškova putnog naloga.

PODACI ZA JOPPD OBRAZAC
Da bi se obračun putnog naloga mogao automatski učitavati u JOPPD obrazac, dodan je novi redak s podacima potrebnim za popunjavanje JOPPD obrasca. Posebno skrećemo pažnju na razliku između datuma isplate naloga i datuma JOPPD obrasca. Obračun putnog naloga učitavati će se u JOPPD obrazac prema datumu JOPPD obrasca, ali se izračun intervala datuma temelji na datumu isplate putnog naloga. Ovo je nužno zato što se putni nalog može prijavljivati u JOPPD obrazac najkasnije do 15. idućeg mjeseca nakon datuma isplate.

Na kraju, dodali smo i tabelu za druge troškove puta koji se moraju prijavljivati u JOPPD, a koji nisu obračunati na samom putom nalogu jer su plaćeni direktno dobavljaču (npr. račun za smještaj je plaćen virmanom hotelu, pa ga nema na obračunu). Takvi troškovi se također trebaju prijavljivati u JOPPD obrazac, pa je za njih predviđena posebna tabela na kraju dokumenta. Obveza prijavljivanja ovih troškova bila je na snazi do 31.12.2015.godine, pa se danas ovi podaci više ne prijavljuju u JOPPD.

Ipak, tablicu smo ostavili da se mogu upisati i svi drugi troškovi učinjeni na službenom putu, a koji se ne nadoknađuju radniku (npr. kotizacija, smještaj plaćen virmanom pa ga nema u obračunu).Podaci iz ove tabele nigdje se ne knjiže, jer su ti računi već ionako proknjiženi kao redovan ulazni račun, a na putnom nalogu se mogu navesti radi povezivanja troškova.

RAZLIKOVANJE TROŠKOVA
Putni troškovi (iz tabele Prijevoz) dijele se na klasične putne troškove i na locco vožnju. Ako je u tabelu upisana cijena po kilometru, onda takve troškove program smatra locco vožnjom, i kao takve ih prijavljuje na JOPPD obrazac i knjiži na konto troškova locco vožnje. Troškovi prijevoza koji nemaju upisanu cijenu po kilometru, smatraju se redovnim putnim troškovima, pa se ne prijavljuju u JOPPD obrazac, a u financijsko knjigovodstvo se knjiže na konto troškova putovanja.

U tabeli ostalih troškova postoji ključić za njihovo razvrstavanje na troškove smještaja, reprezentacije i ostale troškove (parking, cestarine...). Automatsko knjiženje u financijsko knjigovodstvo za svaku vrstu troška se provodi na zasebna konta koja prethodno treba upisati u parametre dokumenta.

Dokument Obračun putnog naloga automatski knjiži

- Financijsko
- obvezu prema djelatniku za naknadu putnih troškova (ukupno)
- troškove putovanja (prijevoza)
- troškove locco vožnje
- troškove dnevnica
- troškove smještaja
- ostale troškove
- Proračunsko knjigovodstvo
- prema knjiženjima u tabeli

NAPOMENA ZA KORISNIKE GRUPE PRORAČUN II
Korisnici koji koriste grupu Proračun II, u dokumentu Obračun puta imaju još i temeljnicu za unos knjiženja u proračunsko knjigovodstvo. Program automatski priprema većinu knjiženja u temeljnici, na temelju podataka o kontima i pozicijama koji su prethodno upisani u parametrima. Automatski se pripremaju knjiženja troškova dnevnica, prijevoza, reprezentacije i smještaja (ostali troškovi), te djelomično za obvezu za isplatu. Na kraju je potrebno da korisnik dovrši temeljnicu, tako što će u obvezi za isplatu