PDV tarifni broj

PDV tarifni broj je dokument za upis tarifnih brojeva poreza na dodanu vrijednost. Podaci o tarifnim brojevima trebaju biti upisani prije podataka o robama, jer se prilikom upisa roba treba upisati oznaka tarifnog broja kojem pripadaju.

U polje Tarifni broj upišite vlastitu oznaku tarifnog broja, npr 'PDV' za redovnu stopu, 'SN1' za sniženu stopu i 'SN2' za najnižu stopu.

Prilikom definiranja naziva tarifnog broja, NE PREPORUĆA SE da se za oznaku tarifnog broja upisuje stopa (npr '25%'), jer u slučaju promjene stope, naziv tarifnig broja ostaje nepromijenjen, a time i neprimjeren. Zato je bolje tarifne brojeve PDV-a označavati sa 'A', 'B', 'C', ili '1', '2', '3', kako bi se kasnije izbjegle nedosljednosti.

Polje Vrsta poreza ima pet vrijednosti:
- Redovna stopa (PDV 25%)
- Oslobođeno PDV-a (PDV 0%)
- Prolazna stavka (ne podliježe pdv-u)
- snižena stopa (PDV 10%)
- najniža stopa (PDV 5%)

Vrlo je važno da je ovaj indikator pravilno postavljen, jer o njemu ovisi ispravno razvrstavanje PDV-a u programu.

PROLAZNE STAVKE I OSLOBOĐENO PDV-a

Posebnu pažnju treba posvetiti razlikovanju 'Oslobođeno pdv-a' i 'Prolazne stavke'.

Prolazne stavke označavaju one stavke na računu koje prema Zakonu o PDV-u ne predstavljaju isporuku, pa ni ne podliježu PDV-u, kao, na primjer, naplata taksenih maraka (biljega).

'Osobođeno PDV-a' koristi se u slučajevima kad je neka isporuka oslobođena PDV-a, npr, zato što se radi o izvozu, ili prodaji diplomatskim predstavništvima. Ova oznaka se u principu ne definira u šifraniku roba i usluga, nego se naknadno mijenja na samom računu, kad je riječ o takvoj isporuci.

Na primjer, redovno prodajete 'Artikal A' uz obračun redovne stope PDV-a. U šifarniku roba/usluga, u polje 'tarifni broj' upišite tarifni broj za 'redovnu stopu'. U slučaju kad taj artikal prodajete diplomatskom predstavništvu, koje je oslobođeno plaćanja PDV-a, na samom računu, oznaku tarifnog broja promijenite u 'Oslobođeno'. U štifarnik roba treba upisati tarifni brj 'Oslobođeno' samo ako se taj artikal uobičajeno prodaje uz oslobođenje od PDV-a.

NAPOMENA
Polje 'Vrsta poreza' u programu Synesis postoji već više od 10 godina, i kao takvo je preživjelo već brojne promjene poreznih sustava. Budući da je ovo polje sastavni dio osnovnih šifarnika, ono uvijek mora sadržavati sadašnje, ali i sve prethodne vrijednosti, kako bi i stare verzije programa ispravno funkcionirale. Iz ovog razloga, redosljed tarifnih brojeva je malo neobičan, ali to je posljedica toga što je u prvoj verziji PDV-a postojala samo redovna stopa i oslobođenja. Tek naknadno su stizale 'snižena' i 'najniža' stopa, pa se one zato i nalaze 'na kraju ključića'. Isto tako, u tekstu 'Oslobođeno' nalazi se i dodatna oznaka '(0%)', jer je u starim verzijama programa ova vrijednost 'ključića' predstavljala nultu stopu PDV-a. Isto vrijedi i za prolaznu stavku, koja je u prethodnim verzijama imala značenje 'Ne podliježe'.

Dakle, ako programom Synesis otvarate knjige iz prethodnih poslovnih gdina, tada stopu 'Oslobođeno' treba shvatiti kao nultu stopu PDV-a, a stopu 'Prolazna stavka' kao 'ne podliježe', jer su to njihove nekadašnja značenja.

NAKNADNA PROMJENA STOPE PDV-a
U slučaju da se mijenja stopa poreza na dodanu vrijednost za određeni tarifni broj, izmjena stope u ovom dokumentu imati će za posljedicu automatsku izmjenu stope poreza i prodajne cijene u matičnim podacima o artiklima, za sve artikle koji spadaju u navedenu tarifnu skupinu. Pri tome će se promjena cijene izvršiti na jedna od dva moguća načina:

1. Promjena cijene bez PDV-a
U ovom slučaju, program će zadržati cijenu s PDV-om nepromijenjenu,
a na temelju te cijene i nove stope PDV-a izračunati će novu cijenu bez PDV-a
(dakle, u slučaju porasta stope PDV-a, povečanje PDV-a ide na teret marže)

2. Promjena cijene s PDV-om
U ovom slučaju program će zadržatu cijenu bez PDV-a nepromijenjenom,
a na temelju nje i nove stope PDV-a izračunati će novu cijenu s PDV-om
(dakle, u slučaju porasta stope PDV-a,