Obračun članarine - naknade F

Dokument Obračun članarine - naknade F koristi se za izradu obračuna naknada odnosno članarina, a namijenjen je korisnicima koji su obveznici fiskalizacije i imaju instaliran modul 'Fiskalizacija'.

Da bi ste u cjelosti razumjeli kako treba koristiti ovaj dokument, prvo proučite opis dokumenta 'Obračun članarine i naknade', (koji se od ovog dokumenta razlikuje samo po tome što nema fiskalizaciju). U nastavku ovog uputstva dajemo samo objašnjenje za razliku u postupcima u slučaju kada se provodi fiskalizacija.

OBLIK ISPISA
Obračun članarije i nakande bez fiskalizacije imao je tri oblika ispisa: 'Obračun', 'Rješenje' i 'Račun'. U ovom dokumentu to je izmijenjeno, pa postoji samo oblik ispisa 'Račun', jer se fiskalizacija provodi samo za račune, a ne za 'Obračune' i 'Rješenja'.

NAČIN PLAĆANJA
Obračun članarine i naknade bez fiskalizacije imao je polje 'Način plaćanja' čije su vrijednosti bile 'Gotovina', 'Virman' i 'Uplatnica'. Ovo polje je služilo korisnicima koji su imali modul platni promet, kako bi njime definirali kakav se oblik platnog naloga želi ispisati.

Uvođenjem obveze fiskalizacije, u dokument je dodano još jedno polje 'Način plaćanja', sa kriterijima prema zakonu o fiskalizaciji. Njegove vrijednosti su 'Transakcijski račun', 'Novčaice', 'Kartice', 'Čekovi' i 'Ostalo'. Prilikom automatskog učitavanja podataka, program ovo polje uvijek postavlja na 'Transakcijski račun', bez obzira na definiran stari 'način plaćanja'. Naime, plaćanja 'virmanom' i 'uplatnicom' su i prema zakonu o fiskalizaciji plaćanja putem transakcijskog računa. U slučaju kad je definiran način plaćanja 'gotovinom', na prvi pogled izgleda da bi i 'fiskalizacijski' način plaćanja trebao biti 'gotovina', ali to nije točno.

U postupku fiskalizacije, način plaćanja 'novčanice' postavlja se samo u slučaju kada je račun u trenutku izdavanja istodobno i naplaćen u gotovini. Ali, u slučaju masovne izrade velikog broja računa, njihova naplata u tom trenutku još nije izvršena, pa je način plaćanja 'novčanice' neispravan. Takve račune, u trenutku izdvanja računa treba pratiti kao 'transakcijski račun', a u trenutku njihove naplate, potrebno je prvo stornirati račun sa načinom plaćanja 'transakcijski račun' i ispostaviti novi račun s načinom plaćanja 'Novčanice'.

Zato svim korisnicima ovog dokumenta preporučamo da obračunate članarine i naknade nikada ne naplaćuju u gotovini, nego isključivo putem uplatnica (ili virmana), kako bi izbjegli potrebu da naknadno storniraju i izrađuju nove račune. Štoviše, ako su svi računi naplaćeni putem 'Transakcijskog računa', oni se niti ne moraju slati na fiskalizaciju, nego samo moraju sadržavati podatke određene zakonom o fiskalizaciji.

NAPLATA U GOTOVINI
Ako naplatu računa ipak vršite putem gotovine, i ako je naplata računa istovremena s izdavanjem računa, onda ručno, prije spremanja dokumenta, u tabeli promijenite način plaćanja na 'novčanice'. Promjena obavezno mora biti napravljena prije spremanja dokumenta, kako bi se ispravno izvršila fiskalizacija računa.

Ako naplata računa u gotovini nije s istim datumom kad je račun izdan, onda, prilikom prve izrade računa način plaćanja treba ostati 'transakcijski račun'. Kasnije, na dan naplate računa, potrebno je izraditi dva nova računa, jedan storno s načinom plaćanja 'Transakcijski račun', a drugi redovni s načinom plaćanja 'novčanice'. Ovo se može izvesti i s ovim dokumentom ručnim unosom podataka u tabelu. Kod upisa storno računa, upišite negativnu količinu (npr, -1), pa će i svi drugi iznosi biti negativni. Nakon toga, u slijedeći redak tabele upišite ponovo taj isti račun ali s pozitivnim iznosima i s načinom plaćanja 'novčanice'. Spremite dokument, a program će automatski izvršiti fikalizaciju obadva računa. Naravno da u tom slučaju ne smijete kliknuti na gumb 'učitaj podatke', jer se podaci ne učitavaju automatski nego ručno upisuju.

NAKNADNA IZMJENA I BRISANJE DOKUMENATA
Kad je dokument jednom spremljen, njegovo naknadno mijenjanje i/ili brisanje neće biti dopušteno ako u dokumentu postoji barem jedan račun koji je poslan na fiskaliza